Itt a húsvét, ilyenkor minden a nyuszi körül forog, hiszen imádjuk őt, mert cuki és aranyos, kedves és pozitív figura és naphosszat tudnánk bámulni, ahogy ugrándozik és ahogy rágcsálja a zöldet. Idén a tapsifüles hozta meg a tavaszt, és az áprilist is egyben, ezért úgy gondoltam megérdemel egy posztot a nyuszitéma. Összegyűjtöttem hát kedvenc és kultikus figuráinkat, hogy kellőképpen nyusszogós hangulatba kerülhessünk.
Kockásfülű nyúl (1974-1976)
A magyar rajzfilm sorozat kockás fülű főhősét nem lehet elfelejteni. Az 1974 és 1976 között készült hazai mese generációk kedvence volt, és még a mai gyerekek is ismerik a bőröndben lakó fülest aki, ha szükség van rá, különleges tulajdonságaival – például hatalmas propellerré formálódó füleivel – minden konfliktust és problémát megold. A sorozat egyébként hamarosan újabb epizódokkal bővül, Kriszta karaktere viszont lecserélődik, a mese pedig a kornak megfelelő újdonságokkal folytatódik majd.
Nyuszi – Micimackó (1926)
Alan Alexander Milne Nyuszija a kertjét féltve őrző, felelősségteljes, de néha komor viselkedésű füles. Az epizódok alatt sokak kedvencévé vált, fontos számára a rend, és hogy a saját világában minden egyensúlyban legyen. Nyuszi figurája nagyon is emberi tulajdonságokkal bír, tud írni és olvasni, és a helyesírása is jobb, mint például Bagolynak. Szervező és irányító szerepre vágyik, gyakran szövöget terveket, melyek kisebb nagyobb hiányosságok miatt általában kudarcot vallanak. Barátaihoz nagyon lojális és szeret mindenkit, aki része életének, szemben az idegenekkel, akiket nehezen fogad el.
Tapsi Hapsi – Bolondos Dallamok (1938)
Ha Bolondos Dallamok akkor Tapsi Hapsi. A szürke nagyfülű nyúl, aki folyton répát rág, nagyon agyafúrt és mindenki eszén túljár ha kell. Néha idegesítő, mindent megmondó, megjegyzéseivel pedig az igazi nagymenőkre emlékeztet. Szállóigévé vált „Mi a hézag, hapsikám?” költői kérdése talán mindenki fülében ott cseng, aki akár egyetlen epizódot is látott az 1940 óta vetített örök klasszikusból. Tapsi Hapsi persze nincs egyedül, barátai, mint például Dodó Kacsa, Cucu Malac, Csőrike és a Nagyi vagy éppen Szilveszter figurája mindnyájunk fejében ott vannak.
Április Bolondja – Aliz Csodaországban (2010)
Ki ne emlékezne a buggyant nyúlra, Lewis Caroll világhírű regényének (1865) füles figurájára?! A nyúlra, aki folyton teázik, de a csészéje mindig lyukas. A nyúlra, aki állandóan a kedves asztalvendégek feje felé hajítja a nagymamáink porcelánjaira emlékeztető bögréket. Nála minden napszakban teaidő van, amihez bolond természete pontosan illik. Védjegye egyértelműen a csészedobálás, a zsebórája és egyedi viselkedése. Nem hiába Április Bolondja (angolul amúgy March Hare) a neve.
A nagy fehér nyúl – Aliz Csodaországban (2010)
A fehér nyúl Aliz kalandjainak kezdetét jelenti. A kislány a fürge, mellényt és zakót viselő, egyfolytában a zsebóráját figyelő állat nyomába ered, és hamarosan egy mély lyuknál találja magát, ahonnét már nincs visszaút. Az álomszerű történet az üregbe eséssel kezdődik meg.
Judy Hopps – Zootopia (2016)
A magyarul Állati nagy balhé címen ismert animációs mese főhőse Judy, a nyuszilány, aki követve álmait elindul egy hosszú és kalandos úton. Egyetlen célja, rendőrré válni. A sikeres iskolai eredmények után a nagyvárosba kerül, ahol szembesül a legnehezebb feladattal: első nyusziként kell helyt állnia a nagy és erős emlősökkel zsúfolt rendőrségen. A történetben amúgy egy teljesen civilizált életformát láthatunk, csak éppen állatokkal. A modell jól működik, az egykori prédák és ragadozók teljesen békésen élnek egymás mellett. Kedves, érzelmekkel és humorral teli film, melynek főhőse emlékeztet arra, hogy az álmokat akkor is meg lehet valósítani, ha senki más nem hisz bennünk, csak mi magunk.
Hógolyó – Kis kedvencek titkos élete (2016)
Nagy sikernek örvendett a két évvel ezelőtt megjelent animációs film, amely azonnal elrabolta a gyerekek és a felnőttek szívét is. A kis házi kedvencek mindnyájunk életének részei, nem is csoda hát, hogy imádtuk a filmet, főleg a (látszólag) agresszív és pszichopata nyuszi figuráját, akit termete és cukisága miatt azonnal mindenki egy csupa szív és édes gombócnak gondolt. Aztán kiderül róla, hogy a csatornában élő kidobott állatok bandavezére, aki bosszút fogadott az emberek ellen. Az igazi kaland akkor kezdődik, amikor két – amúgy gazdával rendelkező – kutya kényszerből belekerül a csapatba.
Nyúl Péter (2018)
Teljesen aktuális a Nyúl Péter megjelenése a mozikban, jobb húsvéti filmet el sem lehetne képzelni, viszont a történetünk hőse sokkal régebben született. A Nyúl Péter és barátai című brit mesefilm sorozatot 1992-1995-ig vetítették hazánkban. A főhős egy nagyon kíváncsi nyuszi volt, aki Gregor Úr zöldségeire pályázott, ennek köszönhetően pedig sok érdekes dologba és persze veszélybe is belekeveredett. Az idei mozifilm sincs túl messze az eredeti témától, az új Nyúl Péter viszont egy igazán vagány, farmerkabátot viselő nyuszi. Annyira könnyen veszi az életet, hogy jogot formál arra is, hogy néha egy-egy idegen kertben lakmározzon be, vagy éppen a barátaival bulit szervezzen. A tanyák gazdái viszont nem örülnek ennek túlságosan..
* * *
+ Pantoufle – Csokoládé (2000)
Muszáj megemlítenem a felsorolás végén a fiktív nyulat (illetve kengurut, erről nincs egységes vélemény), akiről mindenki hallott már aki látta a Csokoládé című filmet. Pantoufle a kisvárosba érkező Anouk képzeletbeli barátja, aki az állandó költözések során mindvégig a kislánnyal tart, állandóságot adva az otthonát folyton változtatni kénytelen gyerek számára. A barát személye még az anya Vianne számára is megkérdőjelezhetetlen. A különleges figura végül akkor tűnik el a lány mellől, amikor véglegesen letelepednek anyjával a francia városban.
képek: google pictures
Köszönöm, hogy a Kre.Art. oldalára látogattál!
Ha tetszett a bejegyzésem oszd meg másokkal is!
Ha csatlakozni szeretnél a facebook oldalamhoz, kattints a képre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: