Sokan szeretik kritizálni a napjainkban nagyon divatos blogolást. Én is hallottam már olyan mondatokat a környezetemben, miszerint “blogolni minden hülye tud” vagy “írnak tíz mondatot az üresfejű szőke babák és ezzel még pénzt is keresnek..” No igen.. Mert valóban olyan könnyű megfogalmazni, és kiadni magunkból a mondandónkat. Megnyílni és őszintén leírni a véleményünket, az érzéseinket, a gondolatainkat. Utánajárni egy egy témának és új ismereteket szerezve megírni egy izgalmas tanulmányt.. Ha elkezdjük külön külön szemlélni a blog típusokat, hamar rájöhetünk, hogy itt bizony sok munka van egy egy poszt megszületése kapcsán..
Egy jó bejegyzéshez nem csak jó ötlet és inspiráció szükséges, hanem idő is. Nagybetűs IDŐ. Nekem ez nagyon fontos opció, hiszen munka mellett nem mindig jut energiám arra, hogy a blogomon dolgozzak, az viszont annál többször fordul elő, hogy olyan napszakban jön egy egy téma ötlete, vagy fogalmazódik meg bennem egy izgalmas projekt lehetősége, amikor nem tudok ténylegesen ezzel foglalkozni. Ekkor jönnek a jegyzetek, a fejben tervezések, és “na majd ha hazaérek..” gondolatok. Ahhoz viszont, hogy megszülessen egy jó poszt, értelmes idő, nyugodt környezet és ihlet is szükséges. Ahogy a mondás is tartja: jó munkához idő kell.
Mi rejlik a blogolás hátterében az íráson kívül?
A gasztrobloggerek
A gasztronómia szerelmesei bizony nagyon sokat dolgoznak egy egy poszt megszületéséért. Mivel az én blogomon is van gasztro rovat, saját tapasztalatból mondhatom, hogy nem egyszerű úgy sütni, főzni, hogy közben fotókat készít az ember, fejben már a mondatokat gyúrja össze, és tervezi a tálalás mikéntjét, hogy a legjobban mutasson a végeredmény a leendő bejegyzésben. Ehhez hozzáadhatjuk még a képek szerkesztését, a recept érthető leírást és a képek guszta tálalását a posztban. Van munka vele, nem félóra. És itt bizony az írás a legkisebb része a folyamatnak.
A kreatív bloggerek
Akkor lesz hiteles egy kreatív témájú bejegyzés, ha az adott ötletet kipróbálja a blogger. Hogyan is írhatnék pontos információkat egy dekorációs elem vagy használati tárgy elkészítéséről, ha nem tudom, milyen megcsinálni azt a valóságban. És ugye ez az egész össze is tartozik. Tehát a diy bloggerek nem csak írnak, és képeket ollóznak össze, hanem ténylegesen utánaolvasnak egy egy projektnek, összeszedik az alapanyagokat, belefognak az alkotásba, és lépésről lépésre dokumentálják (fotó vagy videó formájában) a folyamatot, segítséget adva ezzel másoknak. Ha ez mind megvan, jöhet a képszerkesztés, a bejegyzés összeillesztése, a lépések leírása, és a poszt megformálása. Nekem egy ilyen bejegyzés elkészülése több órát jelent.
Az interjús bloggerek
Népszerűek mostanában az interjús posztok. Mindig érdekes megszólítani valakit, aki számunkra és a közönség számára is izgalmas figura lehet, különleges történetet hordoz magában, netán fontos mondanivalója van. Egy ilyesfajta munka bizony sok előkészületet (megkeresés, időpont egyeztetés, téma lefixálása, stb.) igényel, és ha túl vagyunk ezeken a lépéseken, akkor jöhet a legfontosabb része a dolognak, az interjú. Ehhez különféle eszközökre is szükségünk van, majd a feldolgozás valamint a dokumentálás során szigorú szabályoknak megfelelve kell prezentálni az interjú tartalmát. Ez egy nagyon összetett forma, és bizony időigényes is.
A történetírók
Sok olyan blogot olvastam már, ahol mintegy novella szerűen, olvasmányos stílusban fogalmazza meg a szerző az érzéseit, tapasztalatait, történeteit vagy éppen fiktív sztorijait. Ehhez szerintem elsősorban adottság kell, és rengeteg olvasással töltött idő, de legfőképpen képesség arra, hogy olyan megfogalmazásban adja tovább a történeteit az illető az olvasónak, mintha az egy könyvet olvasna, és a figyelmet fenntartva kell törekednie arra, hogy a közönség visszatérjen, és izgalommal várja a következő posztokat. Ez egy teljesen különálló műfaj, írói képességeket igényel.
Az anya bloggerek
Nagyon sok anyukás blog létezik, ami szuper dolog, mert nem csak óriási segítség a többi szülőnek, de megerősítés is abban, hogy minden anyuka élete egyszerre csodálatos és nehézségekkel teli. Szuper tanácsokat adnak a blogger anyukák, és szuper történeteket osztanak meg mindennapjaikból, melyek még azok számára is szórakoztatóak és meghatóak tudnak lenni, akiknek még nincsen gyermekük. Mindig elképzelem őket, hogy miközben elalszanak a babáik, nagyobb gyerkőceik, ők lehuppannak a laptopjuk elé, és elkezdik püfölni a billentyűket és csak írnak, írnak és írnak.. Élettörténeteket írnak. Ők ezeket a csendes pillanatokat el kell, hogy csípjék, időt kell szorítaniuk a fontos otthoni teendők mellett az írásra, és kicsit igazán azzal foglalkozni, ami kikapcsolja őket a mókuskerékből. Én felnézek rájuk.
Azt hiszem végső soron mégiscsak értékelhető ez a blogger világ. Akárki akármit mond, ez nem egy könnyű műfaj. Nem jönnek mindig csak úgy a gondolatok az ember fejébe. Nincs mindig ötlet és motiváció az írásra. Nem félóra összedobni egy címlapra való menő és trendi bejegyzést, és igenis kell hozzá kitartás, értelem, kreativitás, tájékozottság és nem utolsó sorban szorgalom. Én büszke vagyok a bloggerekre és magamra is, amikor összehozok egy új posztot, mert tudom, hogy munka és sok sok gondolat rejtőzik mögötte.. Számomra ez a világ értékes, aki számára pedig nem, az olvasson mást.
Köszönöm, hogy a Kre.Art. oldalára látogattál!
Ha tetszett a bejegyzésem oszd meg másokkal is!
Ha csatlakozni szeretnél a facebook oldalamhoz, kattints a képre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: