A tulipán a kora tavaszi hangulatot, az ébredező természet gondolatát, a kedves és vidám, napsütéssel teli napok érzését hozza el nekünk.. Mindegy, hogy piros, sárga, narancs vagy rózsaszín, imádjuk őket! Az utcai árusoknál, a virágos üzletekben és a bevásárló központokban is megjelentek már a csodálatos színű virágok, amikre nem csak a nőnaphoz kapcsolódva gondolhatunk. A tulipán egy nagyon helyes virág, örömet csal az arcunkra, és élettel tölti meg kertünket, de lakásunkat is. Ebben a bejegyzésben érdekességeket és gyönyörű képeket is találtok. Üdvözöljük a tavaszt!
Érdekességek a tulipánról:
A tulipán a liliomfélék családjába tartozik, neve a perzsa – pontosabban a fárszi -“toliban” szóból ered, ami turbánt jelent. Nevét azért kapta, mert formája hasonlít a török fejfedőhöz. Ezért is emlegetik turbános virágként. Régi magyar neve: tulipánt.
A tulipán mindig is közkedvelt motívum volt a művészetekben, olyannyira, hogy a Közel Keleten például már az i.e. harmadik századból is fellelhetőek ezek a virág ábrázolások.
A magyar képzőművészetben is jócskán megjelenik a tulipán motívum, mely elsősorban hímzéseken köszön vissza. De ha továbbmegyünk, számos más területen is megtalálhatjuk, például fafaragásokon, kapufélfákon, kályhacsempéken. A tulipán szívvel való ábrázolása nagyon gyakori, mintegy szerelmi üzenetet fejez ki.
Jelképei a nőiségnek, a szerelemnek, sőt a régi korokban a piros színű tulipán igazi erotikus szimbólum volt. A fehér viszont a kereszténységben lett fontos jelkép: a testi-lelki tisztaság jele. De nem csak a szenvedélyes érzelmek és a tisztaság, de a reménytelen szerelem jelképe is lehet a tulipán, méghozzá a sárga színű.
A tulipán amúgy szinte mindenféle színű lehet, kivéve a kéket. Még fekete színű is létezik, bár ez valójában csak optikai csalódás, hiszen annyira sötét lila színt ölt ez a virág, ami szemünket is könnyen megtévesztheti.
Nem csak érzéseket, de a halált is szimbolizálta a tulipán. A 17. századi holland csendéleteken például gyakran jelent meg a szirmait hullató tulipán, mely a múlandóságot jelentette.
Annyira fontos szimbólum lett a tulipán, hogy az Oszmán Birodalomban ez a virág volt az uralkodóház emblémája.
Hollandia a tulipánok hazája?
Minden tavasszal csodás színekbe öltözik Hollandia, az ország mára már jelképének mondhatja a hatalmas tulipánmezőket, de vajon hogy alakult ez így?
Egy kis tulipántörténelem..
“A 16. század elején a törökök a Kárpát-medence jelentős részét meghódították, ekkor ismerték meg az európaiak ezt a növényt. A bécsi udvar megbízásából az isztambuli nagykövet Augerius Gislenius Busbequis beszerzett hagymákat Törökországból, amit aztán a Carolus Clusiusnak a kor neves botanikusának ajándékozott. Valószínűleg Busbequistól származik a tulipán szó is, a virág turbán alakjára utal. Perzsa nyelven a turbán neve dulbend. A tulipán török neve lale, ami az Allah szó anagrammája. Busbequis honosította meg a növényt Hollandiában, amikor 1593-ban a leideni egyetem professzora lett, tulipánokat ültetett a kertjében. A tulipántermesztés nemsokára hatalmas üzletággá nőtt Németalföldön, ezt később „tulpomániának” nevezték el. 1629-ben már körülbelül 1000 fajtát jegyeztek. Az értékesebb virághagymák valóságos vagyonokat értek. Egyetlen ritka alakú és különleges színű virág hagymájáért – mai pénzben számítva – akár hatszázezer forintot is megadtak. A „tulipánőrület” időszaka 1633–1637; ennek végén a spekulációs piac összeomlott. A hagymák ára hirtelen a korábbi töredékére csökkent, és nagyon sok család elveszítette erre alapozott vagyonát. Magyarországon is a 16. század vége óta termesztik. Mára mintegy 3–4000 különböző termetű és virágú faját nemesítették ki. A virág a kék kivételével bármilyen színű és változatos mintájú lehet; még (csaknem fekete) sötét ibolya és zöld virágú fajták is vannak.”
/forrás: wikipedia/
Ha te is imádod ezeket a különleges színes virágokat, akkor biztosan gyönyörködni fogsz ezekben a képekben. Élvezzük ki a tulipánszezont!
képek: pixabay
Köszönöm, hogy a Kre.Art. oldalára látogattál!
Ha tetszett a bejegyzésem oszd meg másokkal is!
Ha csatlakozni szeretnél a facebook oldalamhoz, kattints a képre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: