Létezik egy egészen extrém irányzat, a neve: steampunk. Ha eddig nem ismerted, most szerelembe fogsz esni. Az említett irányzatra meghatározó stílus jellemző: nem mindennapi kombinációk, bronzos színek és a korszakok keveredése jellemzi a 80-as évek vége felé megjelenő művészeti szubkultúrát. Nem csak a szépirodalomban és a művészfilmekben, de képregényekben, képzőművészetekben, és mindennapi tárgyakban is megjelenik, akár stílusként, akár tematikaként.
“Egy kortárs művészeti irányzat, aminek gyökerei H G. Wells és Jules Verne munkásságáig nyúlnak vissza. Reneszánsza a 80-as évek Angliájából indult, és formavilágával pillanatok alatt belopta magát a mindennapjainkban fogyasztott művészeti termékek közé. Még a mainstream kultúrafogyasztók is találkoznak ezzel a stílussal fogaskerekek, réz idomok és a viktoriánus motívumok formájában filmek, színdarabok és zenekarok díszleteiben. Természetes, hogy egy ilyen kreatív közeg kineveli a saját alternatív szubkultúráját, ami tematikát képez szép- és ponyvairodalmaknak, szerepjátékoknak, képregényeknek.”
Ékszerek a steampunk jegyében:
“Kezdetben, az első steampunk művek megjelenésekor a steampunkot a cyberpunk egyik variációjának tekintették. A legkorábbi steampunk művek az 1970-es években jelentek meg, de a nyugati szakirodalom az igazi steampunk megjelenését az 1980-as évek végére datálja.”
“A steampunk divat általában az aktuális trendeket vegyíti 18. vagy 19. századinak tartott idealizált elemekkel, ezekhez teszi hozzá a fogaskereket, vagy az alkatrészeket, mint díszítést.”
“A steampunk mint stílus az ún. neoviktoriánus stílusból (viktoriánus éra) meríti formáit, ezeknek egyfajta újraromantizálását vagy jelenkori dekadenciáját adja.”
“A steampunkban jelentős a tárgykultúrában, iparművészetben betöltött szerepe. Jelentős irányzattá vált napjainkban a modern eszközök pl. számítógép, mobiltelefon, elektromos gitár “régiesítése”, amelyet napjainkban egyre gyakrabban hívnak a “steampunkosnak”. Gyakori díszítőelemek ilyenkor: a fogaskerék, kulcsok, csavarkulcsok, óraműves alkatrészek, fémcsövek, fém- esetleg fa, kaucsuk (de semmiképpen sem műanyag) alkatrészek szerepeltetése. Jellemző színek az óarany, az ólmos (esetleg abszint-zöld) árnyalatok.”
Végül a kihagyhatatlan “telefon ékszer”, mert ez is elképesztő!
További érdekességekért kattints IDE!
Ha érdekel egy steampunk stílusban megálmodott és létrehozott bár Budapesten akkor kattints IDE!
Ha megtetszettek az ékszerek és szívesen viselnél hasonlót, akkor nézz körül a Meska oldalára!
Ha más területeken is érdeklődnél:
Steampunk az irodalomban: Scott Westerfeld, George Mann, China Miéville, László Zoltán, Pintér Bence – Pintér Máté
Steampunk a fimművészetben: Wild Wild West – Vadiúj vadnyugat (1999), Az álmosvölgy legendája (1999, Az időgép (2002), Sherlock Holmes (2004), Van Helsing (2004)
Steampunk a zenében: Abney Park, Poison Garden, The Clockwork Quartet, magyar: Lies Of The Machine
Steampunk a képzőművészetben: Holló-Vaskóné Mészáros Márta (ITT olvashatsz vele egy érdekes interjút is az ékszerkészítésről)
/forrás: wikipedia, google képek, pinterest/
Köszönöm, hogy a Kre.Art. oldalára látogattál!
Ha tetszett a bejegyzésem oszd meg másokkal is!
Ha csatlakozni szeretnél a facebook oldalamhoz, kattints a képre!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: