Kreatív tevékenységek az egészséges lélekért

Köztudott, hogy a művészetek és művészeti tevékenységek (festés, rajzolás, táncolás, zenélés) jótékonyan hatnak általános közérzetünkre, hangulatunkra, a lelkivilágunkra, de még egészségügyi állapotunkra is. A kreatív tevékenységek egyszerre veszik igénybe az agy és a lélek kettősét, hiszen az ötletelés, tervezés és kivitelezés során szükségünk van az elménkre, a gondolatainkra. A lélek pedig a “színező”. Benne rejlik személyiségünk és temperamentumunk. Gondoljunk csak bele, mennyire egyedivé tud válni egy zenedarab, egy festmény, egy kézzel vart ruhadarab, vagy egy saját készítésű kerámia. És miért? Mert benne van az alkotó személye. A gondolatai, a belső világa, az öröme és szomorúsága, a vágyai és érzései. A lelkivilág vetül ki az alkotásban, és ez már egy fontos része lehet akár egy terápiának is, hiszen foghatóvá (nem a szó szoros értelmében) válik az egyén személyisége, adott problémája, esetleges zavara. Nem véletlen ugye, hogy a pszichológia szívesen alkalmazza a gyerekeknél például a rajzol(tat)ást, mint módszert, hiszen rengeteg dolgot meg tud fejteni belőle. Figyeli a rajzstílust, a színeket, az eszközhasználatot (milyen anyagot választ, kiket vagy miket rajzol meg, hova teszi az ábrákat, üresen hagy e területeket, stb.) Sok mindent elárulhatnak ezek az apró kis részletek.



Ha a művészeteket terápiaként szeretnénk használni figyelembe kell vennünk, hogy az eszközök nagyon sokfélék lehetnek, hiszen különböző tényezők jöhetnek számításba. Például, hogy milyen tevékenység áll közel hozzánk. Miben tudunk a legjobban elmerülni. Egy rajzolni szerető embert könyebben le fog kötni egy festőkör, egy zenekedvelőt egy zenés elfoglaltság, égy így tovább. Azt mondják fontos az érzékek “karbantartása” is. Hogyan értem ezt? A látás, a tapintás, a mozgásos funkciók ugyanúgy folyamatos odafigyelést igényelnek, mint egy belső szerv. Szedünk vitaminokat, odafigyelünk a táplálkozásunkra, a bevitt folyadék mennyiségére, a szűrővizsgálatok esedékességére.. Figyeljünk hát oda érzékszerveinkre és ajándékozzunk nekik egészséget, adjunk vitamint a lelkünknek is!

Nézzük milyen művészeti tevékenységeket folytathatunk, ha úgy érezzük lelkünknek szüksége van egy kis frissítésre és új lendületre.

Zene… Ha értünk a hangszerekhez, szuper kikapcsolódást adhat egy kis játék. Belemerülni a dallamokba és próbálgatni őket, igazán felemelő tevékenység. Ha komolyabban érdekelne minket ez a tevékenység akár tanárhoz is fordulhatunk, sosem késő belevágni a zenetanulásba. De ha ennyire nem akarunk belemélyedni a dologba, akkor csak hallgassuk. Nagyon jó hatást tudunk elérni ha valamilyen kedvelt zenét hallgatunk otthon, esetleg meditatív jellegű muzsikákat választunk. Akár a házimunka közben szól a zene, akár újság olvasás közben, de egy nyugodt fotelben ücsörgős délutánhoz is kitűnő választás valami kellemes aláfestás. Ehhez ajánlok is egy több órás nagyon kellemes dallamvilágú, https://www.youtube.com/watch?v=HWfLasDNONI és egy igazán meditációs stílusú válogatást https://www.youtube.com/watch?v=QZbuj3RJcjI

Rajzolás vagy festés.. Csak fogj a kezedbe egy ceruzát, zsírkrétát, pasztellt, temperát és ha úgy tetszik “sikálj” jobbra balra, kísérletezz a színekkel, a vonalakkal, a formákkal. Nem kell tehetség és rajztudás ahhoz, hogy kitapasztald a különféle anyagokat, hogy csak úgy a nagyvilágba színezz.. Sőt, a nemrég divatba jött felnőtt kifestőkönyvek is ezt az érzést próbálják erősíteni: játsz a színekkel, de koncentrálj a vonalakra, add ki a kreativitásod és merülj bele a művészetbe. Ezeket a színezőket már le is töltheted, de ha komolyan érdekel ajánlom az ilyen és ehhez hasonló könyveket, amiket bármelyik könyvesboltban be lehet szerezni.

Mozgás… Itt most nem csak a versenyszerű sportokra gondolok, bár kétség kívül a legjobb stresszleveztő tevékenység az intenzív sport. Választhatjuk viszont a jógát is, ami az abszolút befelé összpontosító mozgásforma, vagy valamilyen modern táncot, ami nem csak a tesnek ad pozitív energiát, de a lelket is feltölti. Ezeket szervezetten, de természetesen otthon is űzhetjük, saját ritmusunkat követve. Ma már nagyon sok oktató videót találhattok a youtubon, így könnyen megtanulhatjátok az alapokat a nappaliban is.

Kézműveskedés.. Ebben talán az a legjobb, hogy a puszta kezünkkel dolgozunk. Megfogjuk az anyagot, formázzuk, ragasztjuk, vágjuk, fizikailag találkozunk a különféle matériákkal – gondolok itt most például festékre, a gyöngyfűzésnél a kis apró szemekre, amikbe beletúrhatunk, vagy az agyagozásnál a hideg és vizes agyagra. Én nagyon szeretem teljesen átadni magam az adott tevékenységnek és bátran bánni az anyagokkal, érezni őket, hogy aztán a végeredmény tényleg a szívem-lelkem leképezése legyen. Ne sajnáljuk ha összepiszkoljuk magunkat, ez mind része az alkotási folyamatnak. Keressetek valami szuper otthon megvalósítható diy ötletet és vágjatok bele!

Végezetül teszek egy kis kitekintést a “flow” élményről, mert úgy gondolom pont ebben van a lényeg a különböző szabadidős tevékenységek végzése során.  A szó maga áramlatot jelent. Az elmélet pedig egy olyan állapotot fogalmaz meg, ahol teljesen elmerülünk abban, amit éppen csinálunk, átadjuk magunkat a folyamatnak, mely energiával tölt el bennünket és amiben maximálisan jól érezzük magunkat. Ez a pozitív filozófia Csíkszentmihályi Mihály nevéhez fűződik. “A tudós szerint a Flow-élmény egy teljesen koncentrált, a motivációt a maximumig fokozó élmény, melynek során az ember képes teljesen egy dologra figyelni, és megfelelően terelni saját érzelmeit a legjobb teljesítmény, vagy tanulás végett. A Flow-élmény egyik legbiztosabb jele, hogy spontán, akár kitörő örömöt érzünk, miközben egy adott feladatot megoldunk, de a Flow-t úgy is le szokták írni, mint egy egyszerű mély koncentrációt, amikor csak az adott feladatra koncentrálunk” /Wikipedia/

Te mit csinálsz ha bánatos vagy? Mivel vidítod fel magad, ha elönt a streesz? Miben próbálsz elmerülni, annak érdekében hogy kiadd magadból a gondolatokat, érzéseket? Hogyan tudod az agyad kikapcsolni és relaxált állapotban megnyugodni? 🙂

Ha érdekel titeket mi is az a művészetterápia itt olvashattok róla bővebben: http://www.muveszetterapia.hu/wp/

/képek innen: Google/

Ha tetszett a bejegyzésem, látogass el facebook oldalamra is! 

Címkék: , , , , , ,

Köszönöm, hogy a Kre.Art. oldalára látogattál!

Ha tetszett a bejegyzésem oszd meg másokkal is!

Ha csatlakozni szeretnél a facebook oldalamhoz, kattints a képre! 

 

Tovább a blogra »